Calata na Šermířském plese 19. ledna 2024

Na pozvání olomouckého šermířského spolku Non Sancti jsme hráli 19. ledna k poslechu a především k tanci v prostorách úžasné Sokolovny ve Chvalkovicích.
Prostředí jako v dobách Tyrše, úžasné taneční kreace kostýmovaných tanečníků a tanečnic, milá a přátelská atmosféra...

Ohlédnutí za Adventem 2023

V adventu jsme hráli celkem 5 koncertů. Největším koncertem bylo vystoupení 17.prosince v ostravském klubu Akord, který velice úspěšně nahradil do té doby tradiční adventní vystoupení v Parníku. 
 

Novinka - nová skladba Betlémské světlo

 

Noty a texty nejen pro školy ke stažení:

 Betlémské světlo II.pdf (23,6 kB) a Betlémské světlo.pdf (27 kB)

 

Koncerty s Komorním sborem Ostrava, 17. a 19.11.2021

Máme za sebou  dva společné koncerty s Komorním sborem Ostrava a to 17.11. ve Zlíně a 19.11. ve Frýdlantě nad Ostravicí. Část skladeb Calaty zazněla společně se sborem a získala tak nový rozměr. Pavla si k narozeninám nadělila nefalšovaný double - dirigovala sbor, vystupovala s Calatou a měnila kostýmy jako filmová hvězda. Holt kdo umí, umí...
   Z vystoupení jsme natočili i amatérské video. Než bude na stránkách, dáváme závdavkem pár fotek. 

Burčákobraní a příjezd Sv. Václava v Hlučíně, 25.9.2021

Velice podařená akce, krásné počasí, vnímavé a početné publikum. A hlavně první pokovidové setkání s přáteli rytíři a jejich hejtmanem Markem "Cidem" Tichým  alias Svatým Václavem.
 

A jsme zpátky....

Calata opět vtrhla na pódia, která znamenají svět. Hráli jsme v Janovicích u Rýmařova, v Rožnově na Starodávném jarmarku a dnes, 19.9.2021, ve Staré Bělé na Bělských dožínkách. Níže foto z Rožnova a fota úspěšných pěstitelek.

Calata v době covidové

Lenka a Pavla v Ostravě, Marcela v přívěsu na Hafaji, Jindra v Karybníku. Yvona u kompu na ostrovech Phi Phi (Slepičí ostrovy). Víťovi se nepodařilo připojit z golfového hřiště  - tak možná příště. V meetu chceme taky Víťu!
 

Calata na Špilasu ukázala svoji krásu

Chtěli jsme si koupit zkušebnu pro Calatu, ale " je to malý a zanedbaný" (vila Tugendhat). Na  druhém snímku krásné dívky z Calaty s rytířem bez záplaty (asi nějaký šlechtic). Foto 12.9.2020
 

Šije celá Calata

Tak se šije rouška, 
na ústa za ouška.
Přidáme gumu z gatí
infekce se ztratí
 

Who is who?

Tři roušky na koncerty, do školy a na občanky,
poslední  je svetra límec na návštěvu banky
 

Advent - období zázraků

Pavla na koncertech nejen září, ale přímo svatozáří. Tento božský úkaz byl zaznamenán 15.12.2019 na koncertě v Ostravě na Masarykově náměstí.  
 

Calata v papučích

Co se v mládí napapučíš, ve stáří jako když najdeš!

Calata na rybách

Potlach aneb srpnové soustředění Calaty. Jindrův veřejný koncert na ságo, počet posluchačů. 8

Muzejní noc 18.5.2019 na Špilasu

Výměna stráží na Špilasu: 

modli se, lotře, za svou spásu.  

Dne ani hodiny nikdo neví   

- pevnost teď hlídají lepé děvy!

      Na úpravu obrázků jsem já docent, na šířce jsem ubral 20 procent :-)

       Postavy jsou svůdně štíhlé,  rytířovo srdce láskou jihne ... (Pozn.: Když si přitom piva přihne)

Velikonoční koncert 28.4.2019 ve  Vlčovicích
Renesanční Calata v renesančním kostele Všech svatých. Děkujeme panu faráři Macurovi a farníkům za vlídné přijetí, za koláčky a slivovičku.

Festivalové odpoledne 27.4.2019 v Proskovicích

Na festivalu Poodří Františka Lýska spojily své síly Komorní sbor Ostrava a Calata

Adventní ohlédnutí

Od Jeseníku až po Dolní Kounice,
těžko říct, kde se nám líbilo nejvíce 
Koncertů skoro jak  na vánočce pramenů devět,
teď bychom si lehli a spali jak medvěd 
 
 

Video adventního koncertu z Dolních Kounic 16.12.2018

 
Odkaz na video s celým koncertem v kostele Sv. Petra a Pavla v Dolních Kounicích dne 16.12.2018. Děkujeme panu Jindřichu Keprtovi za natočení videa a laskavé svolení k uveřejnění.
 

CALATA  v Jeseníku

Calata ve vodní tvrzi v Jeseniku dne 15.9.2018.  Druhá fotka: to není Víta, ale Zdeněk Němeček ze   spřátelené kapely Quanti Minoris

CALATA  ve Zruči a v Nočním proudu ČR2

Dne 4.8.2018 jsme přijali nabídku Pánů z Kolína na vystoupení v rámci historických slavností ve Zruči nad Sázavou. Pravda - trochu v horkém počasí s teplotou lehce ke čtyřicítce. Naše vystoupení uváděl hudební redaktor a konferenciér Zdeněk Vrba,  duchovní otec pořadu Noční proud na ČR2. Slovo dalo slovo, Zdeněk nafasoval naše cédéčka a světe div se - na druhý den od 23:35 zazněla v Nočním proudu skladba Na truc králi. Zdeňku, děkujeme :-)

CALATA  - část záznamu koncertu v ostravském Parníku 19.12.2016

Díky Víťovi Mačudovi  máte možnost si připomenout tento koncert na magis.to/1VvDNQuU
 

CALATA  ON  TOUR  -  na Pernštejně

Už té aparatury vozíme trochu více..... Obr. níže: jeden z našich kamiónů míří na Pernštejn.  
Calata s Pernštejnem v zádech                             Calata v družné konverzaci s renesančním velmožem L. F. Neuenstadtem
 

PO CALATĚ JE POJMENOVÁN STROM!

1.4.2017
   Neuvěřitelné se stalo skutečností !!! Po některých hudebních hvězdách jsou pojmenované hvězdy, po některých hudebních dřevech stromy. A Calata je důkaz, že je možná i kombinace a to, že po hudebních hvězdách je pojmenován strom. Přinášíme první informace ze slavnostního předání sazenice stromu CATALPA OVATA  (česky Calata ostravská) čínským velvyslancem v ČR Mao-Sid-Silencio členům kapely.
CATALPA  OVATA (Calata ostravská), země původu: Čína
 

UTAJENÝ KONCERT

Ostrava-Třebovice,  Altán, 25. 3. 2017
Číslice 80 nad Calatou neznamená ani souhrnný věk hráčů, ani dobu existence kapely. Vztahuje se k osobě prof. Rudolfa Bernatíka, který stál u zrodu Calaty a je jejím duchovním otcem. Od Calaty dostal k narozeninám dort obkroužený po obvodu klaviaturou. Nahoře se v celé své kráse skví větrný mlýn holandského typu (jak se na pana "mlynáře" sluší) a koncertní křídlo (jak se na pana profesora a koncertního mistra sluší) - vše do posledního drobku jedlé!

Afterparty:Jindra s banjem a  naproti němu zakládající členka Calaty Dana Špindlerová.

Hromadné foto všech gratulantů (pěvecký sbor KMČ, Calata v civilu a ostatní gratulanti) s oslavencem v první řadě uprostřed. Ta bílá tečka sedící u jeho nohou na zemi je Pavla.

CALATA - křest CD "Natruc králi"

Tak a je to venku! Tato dlouho očekávaná radostná událost nastala 17.12. L.P. 2016 v 19 hodin a 34 minut za účasti 113 posluchačů v ostravském klubu Parník, 12 rodinných příslušníků, 5 členů personálu baru a organizačních pracovníku Parníku, čestných hostů Šípoše a Mlčocha s manželkami a v neposlední řadě Jeho Polojasnosti krále Cida Křtitele Prvního. Vše dopadlo na výbornou, publikum jako vždy skvělé, zvukař Colombo naprosto fantastický.  

CALATA v knize Aleny Vondruškové !!!

Calata se objevila v publikaci Český lidový a církevní rok od spisovatelky a historičky Aleny Vondruškové., manželky  a múzy Vlastimila Vondrušky, známého to autora historických detektivek a románů.. Calata je v publikaci na straně 174 v oddíle POSVÍCENÍ - HODY. No - jak  jinak. Foto je z Frenštátu ze Svatomartinských trhů. 

ŠTĚRKOVNA Hlučín 25.6.2016  

760 let od založení města Přemyslem Otakarem II.  
   Neskutečné horko, nejraději bychom hráli přímo ve vodě. Zachránilo nás ale pivo Birell a pak koupel ve Štěrkáči.  Upozornění pro pořadatele - v létě budeme brát akce pouze na Islandu, v Grónsku a na severním pobřeží Aljašky :-)

A  PŘECE SE TOČÍ

Co -  no přece nové CD Calaty a to v nahrávacím studiu Českého rozhlasu Ostrava. 
Co jsme natáčeli? Na  co se můžete těšit? 
                               To je ještě tajné, no skladby to budou šumne a fajne !
Ostrava 10.4.2016
 

DOSTALI  JSME  HRAD !

    Nikoli v restituci, DAREM! Darovaly nám ho děti ze Základní školy v Markvartovicích. Na Calatu se důkladně připravily a vyrobily dobové kulisy. Pro nás to bylo nejmilejší vánoční překvapení.

    Hrad je to roztomilý, třívěžový, jasná gotika. Dá se složit a vejde se do větší igelitové tašky. Je totiž NAMALOVANÝ, ale krásně. Rozhodli jsme se, že jej budeme vozit s sebou jako kulisu na naše hradní i podhradní vystoupení. No jo, ale když máme hrad, musí se nějak jmenovat. Nebo jste už někdy navštívili hrad, který neměl jméno? Calaburg, Calaštejn, hrad Calata – to byly naše návrhy uvnitř kapely. Diskuse mezi členy kapely nevedla nikam, jak to obvykle bývá, když se mezi lidmi dovolí demokratická debata.

   Proto jsme rozhodli, že odpovědnost za název hradu přeneseme na vás, naše posluchače. Padlo to na návštěvníky našeho tradičního, tentokrát již 19. vánočního koncertu v ostravském hudebním klubu Parník. Na začátku koncertu jsme zadali úkol, rozdali zápisové lístky a během zpívání jako při správné volební kampani posluchače opakovaně nabádali k tvůrčímu psaní. A vyplatilo se! Do slosování jsme vybrali 74 platných hlasů od 138 přítomných posluchačů, což je přesná polovina, ale výsledek bude platný, neboť návrhy většinou psal jeden gramotný za dvojici nebo dokonce za celý stůl, takže hlasovalo vlastně 100% přítomných. Děkujeme.

  Diskuse nebyla možná, to bychom ten název hradu neměli dodnes. Zvolili jsme systém typický pro minulá historická období, tedy absolutismus a cenzuru. Nezávislá porota ve složení 1 člověk, náš manažer Petr, vybrala tři názvy: Calatník, Niněrín a Zpěvník. Politicky nezatížená hosteska, v podstatě nejmladší hosteska u nás, 18měsíční slečna (věk byl výhodou, ještě neumí číst), vytáhla jeden lístek a bylo to. Máme NINĚRÍN! Autorce názvu, paní Jarmile, srdečně děkujeme.

   Pro úplnost uvádíme vaše další návrhy, milí příznivci Calaty, v téměř abecedním pořadí: hrad Atalác, Babí Hora, Bosorkov, Bubínkov, Calata (2x), Calata nad Odrou, Calaštejn (5x), Calastein, Calatýn, Calatšten, Calataštejn (2x), Calatice, Calatín, Calatník (2x), Calaťák, Calaburg, Calataberg, Calataburg (3x), Calatenberg, Calatenburg, Caleťák, Calatos, Calatostr, Calatov, Calatov – Dobrov, Calatodorf, Calatus, Cantareburg, Celérek, Dědičný Roupov, Doška, moravský gotický hrad Gottík (zpíváme tak božsky jako Kája?), Haleluja od Calaty, Hasalamberg, Hej-hop Burg, Holba, Hradníček, Chlípník nad Bečkou, Chalatinec, Kaláhrad, Kalahrádek, Kalaberg, Kalaštejn, Kalasmíšek, Kalátor Veselý, Marion, Marianda, Muzicalat, Niněrín, Poem, Porubák (polovina členů Calaty je z Ostravy-Poruby), Ocún, Ostravský Calaťák, Radegast (ano, to pijeme), Radost, Roupov, Svatoňov, Šestihlásek, Šmytec, hrad Stín, Štiřín, Tricalat, Trojzubec, Trubadýr, Trumšajtštejn , Tři věže, hrad Vise, Víťovo, hrad Veritas, Zpěvník a Železník.

    Dámy a pánové, z celého srdce vám děkujeme za vaši tvůrčí sílu a myšlenkový rozlet, roztodivné návrhy a nápady, za tu šíři jazykových hříček, za adresnost, vtip, smysl pro srandu (toto slovo učinil „spisovným“ Jan Werich), ale i za shovívavost a v neposlední řadě za odvahu a nasazení, s jakými jste do této zodpovědné funkce navrhovatelů názvu hradu šli. Děkujeme mnohokrát.     Vaše Calata

 

SLAVNOSTI PĚTILISTÉ RŮŽE V KRUMLOVĚ

Dne 21.6.2015 vystoupila Calata na Slavnostech pětilisté růže v Českém Krumlově s novým (bohužel pouze hostujícím) poupětem a to skvělou houslistkou česko-finského původu Heidi Vacek. Na fotce níže se ji obdivně uklání Lenka, na další  je v jinošsko-panických rozpacích Jindra.

CALATA MEZI ROCKOVÝMI LEGENDAMI

VERNISÁŽ VÝSTAVY MAGIČTÍ LUCEMBURKOVÉ

17.05.2015 v 16:00, Dolní oblast Vítkovice

     Neuvěřitelné! Calata ve Velkém světě techniky ! A může za to opět historie... 

    Calata vzdala hold  českým panovníkům  v rámci vernisáže výstavy Magičtí Lucemburkové .  Tato úžasná a skvělá výstava, připravená nadšeným týmem pod vedením JUDr. Beneše,  obsahuje unikátní faksimile vzácných knih, repliky korunovačních klenotů, historický jeřáb a obléhací prak, 3D modely hradů patřících Lucemburkům a čtivé  popisy historických reálií. Více o výstavě ZDE.  Rozhodně si nenechte tuto výstavu ujít.

íce zde:

Koncert 13.12.2014 v ostravském Parníku, křest CD VÁNOČNÍ PUTOVÁNÍ

A už je to tady. Vánoční CD s původní tvorbou Calata pod názvem Vánoční putování bude poprvé představeno v klubu Parník.

 

Calata v pohádce

Poněkud větší hudební prostor jsme dostali v pohádce Zlatá kuželna produkované společností Arcus+LuNo z Vítkova. Gratulujeme Pavlovi Vaňáskovi k výbornému hudebnímu vkusu.

 

Filharmonici na ulici

Na podzim 2014 odvysílala TV Déčko v rámci cyklu Filharmonici na ulici díl Hoboj, kde má Calata díky Yvoně svých 10 sekund slávy :-).

 

Report a fotky z natáčení CD (28.2.-2.3.2014)
   Tak to nejdůležitější máme za sebou :-). V pátek Jindra a Pavla nahráli podklady na kytaru a baskytaru a Yvona pak něco málo hoboje.

   V sobotu už byli na place úplně všichni, točily se zpěvy a další nástroje. U mixážního pultu se činil Radek Roubal, obrovskou práci odváděla Pavla, která si v neděli vysloužila zcela nezaslouženou přezdívku ÓbrGeněrál. Hold ale pořádek musí být a nebýt Pavlininy důkladnosti hraničící s uzurpártovstvím a neustálého tlaku na liberálnější část kapely, tak bychom CD točili ještě týden.

   Světlou chvilkou byl přípitek rulandským šedým, kterým jsme připili Jindrovi k jeho 13 a půltým narozeninám (nar. 29. února). Pizzy, které nám zajistil náš skvělý a milý manažer Péťa, zase zachránily život vyhladovělé Yvoně. Té totiž  svačinu,  kterou si dala do chladu za okno,  sežrala straka (viz. obrázek níže). 

   Nejfrektovanějším slovem Pavly během natáčení bylo slovo ŠMUDLAT (zřejmě inspirace profláknutým slovem šmoulit). Takže zbývá ještě přišmudlat další nástroje hostů, zašmudlat nějak mastering, vyšmudlat grafický návrh obálky a došmudlat pak CD až k Vám.

Více obrázků z natáčení ZDE

A ještě veselou historku na závěr. Za mistrem zvuku Radkem přišly do studia jeho dvě malé ratolesti. Pozorně poslouchaly a nechápaly, proč Calata zpívá  Héééja, héj, moravké hovínka, héééja, héj, pro Božího synka..... 

 

Natáčení CD a nové video

Zítra, tj. 28. února 2014, zahájíme v prostorách nahrávacího studia Českého rozhlasu v Ostravě natáčet první ze dvou naplánovaných CD.  Začneme skladbami s vánoční tématikou, které budou tvořit základ v pořadí již osmého CD pod pracovním názvem ŠLI MUDRCI DO BETLÉMA. Z natáčení určitě přiložíme i pár fotek a snad i nějakou tu veselou historku.

Aby Vám po nás nebylo smutno, můžete si pustit videozáznam závěrečné části našeho koncertu na Třebovickém koláči 2013 a to ZDE. Všimněte si prosím, že na závěr koncertu nás moderátor Mlok nazývá mladými a krásnými lidmi.  Po nás nastupoval soubor Lúčnica a asi se mu to nějak popletlo... Ale i tak děkujeme. 

Třebovický park, 15.11.2013, natáčení pro ČT

Po loňském fenomenálním úspěchu v regionální televizi Marko si nás všimla také Česká televize a natáčela s námi pořad Filharmonici na ulici. Toto natáčení bereme jako frontální útok  směrem na Hollywood aneb jak říká Pavla: " Do Holyvudu, tam já taky pudu" a Víťa dodává: " Já chci jak Di´Caprio, taky jedno kabrio ". 

Kdybyste se nám nemohli dovolat více, tak natáčíme v Americe....

 

24.12.2012

Vánoční Studio B s kapelou Calata

Upoutávka TIK  Bohumín:

Již dosti bylo Tiché noci, zkuste naše vánoční písničky. Takhle s nadsázkou zve k poslechu svých autorských svátečních skladeb ostravská skupina Calata, která se věnuje historickému a historizujícímu folku a folklóru. V Bohumíně jsme ji mohli už několikrát slyšet na Vánočním jarmarku a že jde o kapelu se zárukou kvality svědčí skutečnost, že na hudební scéně působí už skoro 33 let. O vánočních skladbách Calaty, replikách dobových hudebních nástrojů a o Vánocích si ve Studiu B povídáme se členy kapely Marcelou Tylečkovou a Jindřichem Honzíkem. Sledujte vysílání TIK od 24. do 26. prosince.

Rozhovor s Marcelou a Jindrou odvysílaný dne 20.12.2012  je ke shlédnutí výše

 

17.12.2012

Statistika webu za 3 měsíce

Po třech měsících provozu nových webových stránek máme několik zajímavých a nečekaných statistických údajů:

Počet přístupů - 4 911

Počet shlédnutých stránek - 18 708

Velikost stažených souborů - 1,55 GB

Nejvíce přístupů ze zahraničí - USA ( 1 730 stránek),   ale také exotika (Filipíny, Čína, Argentina)

Nejvyužívanější je sekce Pro školy, z čehož máme mimořádnou radost. Skladba Před vánoci byla stažena zhruba tisíckrát :-).